Data aktualizacji: 3 lutego 2025
Data utworzenia: 8 stycznia 2025
Przeczytasz w: 11 min
Żaden ogień nie pali się wiecznie. Podobnie jest z gorącym uczuciem pomiędzy dwojgiem ludzi. Gdy para jest razem przez dłuższy czas, intensywna namiętność powoli ustępuje miejsca stabilizacji, spokojowi i poczuciu, że ten drugi człowiek stoi za nami murem. Ale co, jeśli pożądanie gaśnie całkowicie? Gdy Ty lub Twój partner nie macie ochoty na zbliżenie – prawdopodobnie winny jest spadek libido. Co to takiego?
Libido, nazywane również popędem, to złożone zjawisko. Jego korzenie sięgają zarówno biologii, jak i psychologii. Istnieje życiowe libido, którego poziom wpływa na ogólną jakość życia, dobrostan psychiczny i relacje interpersonalne. Słowem libido określamy również naturalną potrzebę oraz zdolność do odczuwania popędu seksualnego. Mechanizm działania obu jest podobny – gdy poziom libido spada, obniża się energia życiowa i przestajemy mieć ochotę na cokolwiek.
W niniejszym artykule zajmiemy się pojęciem libido w ujęciu seksuologicznym. Przyjrzyjmy się bliżej temu zjawisku!
W ujęciu medycznym, libido odnosi się do stopnia zainteresowania aktywnością seksualną. Pojęcie to zyskało popularność dzięki pracom Zygmunta Freuda i Carla Gustava Junga. W psychoanalizie Freuda, libido to energia popędowa związana nie tylko z seksualnością, ale także z szerszą motywacją do życia, miłości i tworzenia relacji międzyludzkich. Jest ono elementem instynktu przetrwania i naturalnego dążenia do odczuwania przyjemności.
Z biologicznego punktu widzenia, libido jest regulowane przez wiele czynników: gospodarkę hormonalną, pracę układu nerwowego, kondycję psychiczną. Wiele prac naukowych wiąże poziom libido w szczególności z produkowanym przez narządy rozrodcze testosteronem, który odgrywa ważną rolę w regulacji popędu seksualnego u obu płci.
W praktycznym ujęciu – libido stanowi jeden z filarów zdrowia seksualnego, wpływa na jakość relacji z partnerem, ale również na poczucie własnej wartości. Spadek libido może wzbudzać frustrację, przyczyniać się do pogorszenia zdrowia emocjonalnego, a nawet do rozpadu związku. Jeśli para planuje potomstwo, niskie libido również zdecydowanie nie pomaga, a wręcz stanowi przeszkodę – w skrajnych przypadkach nie do przejścia.
Obniżenie libido można niekiedy porównać do depresji. Pojawia się nieoczekiwanie, po cichu. Początki najczęściej są łagodne. Jak rozpoznać problem na wczesnym etapie i zapobiec jego rozwojowi? Do pierwszych objawów spadku libido zaliczamy:
Jeśli zauważasz u siebie, bądź u Twojego partnera, podobne objawy spadku libido – warto rozważyć konsultację z seksuologiem, który wskaże dalsze działania. Możesz również zacząć działać powoli, podejmując kroki ku wyciszeniu stresu i pobudzeniu libido naturalnymi metodami. Jak? O tym w dalszych częściach artykułu. Teraz zaś zastanówmy się, skąd bierze się problem. Czy można go uniknąć?
Podłoże spadku libido jest zróżnicowane i może składać się z kilku różnych elementów. Wszystkie czynniki możemy podzielić na dwie grupy: fizjologiczne oraz psychologiczne. Poniżej wyjaśniamy, co konkretnie wchodzi w ich zakres.
Najlepiej oczywiście zastosować działania profilaktyczne – jeszcze zanim zauważymy problem. Wystarczy przeanalizować czynniki ryzyka (o których więcej przeczytasz w poprzednich akapitach). Jednak co zrobić, gdy spadek libido już zaczął nas dotyczyć?
Przede wszystkim – warto zacząć działać już w momencie, gdy zaobserwujemy u siebie pierwsze niepokojące objawy. Im wcześniej rozpoczniemy stosowanie jakichkolwiek działań, tym większą możemy mieć pewność, że zadowalające efekty uzyskamy znacznie łatwiej i szybciej.
W pierwszej kolejności skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym. Jeśli uzna on za zasadne – może skierować Cię do specjalisty, czyli seksuologa. Ponieważ konieczne będzie ustalenie, w jakiej kondycji jest Twój organizm, przygotuj aktualne wyniki badań. Lekarz może zlecić dodatkowe testy, np. hormonalne. W zależności od wyników, specjalista przedstawi swoje zalecenia i zaplanuje dalsze leczenie. Ten krok jest szczególnie istotny, ponieważ w niektórych sytuacjach konieczna jest np. terapia hormonalna.
Czy można zaradzić spadkowi libido domowymi sposobami? Istnieje kilka możliwości. Podstawą jest oczywiście ustalenie przyczyn (wraz z lekarzem specjalistą) – wówczas łatwiej jest wprowadzić czynności mające na celu wyeliminowanie tych czynników, które spowodowały spadek libido.
W każdej sytuacji warto wdrożyć dodatkowe starania o to, aby zadbać o własny dobrostan fizyczny i psychiczny. Wiemy już, że libido rozumiane jako popęd płciowy, ma wiele wspólnego z libido życiowym – czyli energią do życia. Pomyśl zatem, co zrobiłbyś, aby zwiększyć energię do życia.
Ogromną różnicę odczujesz po poprawieniu swojej diety, zwiększeniu aktywności fizycznej, wprowadzeniu większej podaży płynów – to poprawi samopoczucie, wpłynie pozytywnie na stan ciała oraz jego atrakcyjność fizyczną. Równocześnie warto wypróbować techniki relaksacyjne, aby zminimalizować skutki stresu. Jeżeli problemem jest utrata dawnej więzi z partnerem, należy również nad nią popracować. Wszystko to może brzmieć jak skomplikowana strategia – jednak nie musisz głowić się nad tym, jakie konkretnie działania wprowadzić do swojej codzienności. Wystarczy, że… przyjedziesz do NAMI Medical Holistic Care.
Zespół specjalistów w NAMI Medical Holistic Care zaplanuje za Ciebie skuteczną strategię działania. W ofercie uzdrowiska znajdziesz program zdrowotny Radość i seks dedykowany parom, które zmagają się z problemami natury seksualnej. Po przyjeździe do naszego uzdrowiska, oboje zyskacie dostęp do opieki medycznej, ale również do specjalistycznych zabiegów.
Otoczymy Cię szczególną opieką. Oferujemy konsultację dietetyka, który szczegółowo przeanalizuje Twój sposób żywienia i udzieli wskazówek, jak go zmienić, by wesprzeć libido. Budować zdrowsze nawyki żywieniowe zaczniesz już w NAMI: wszystkie nasze dania powstają w konsultacji z dietetykami, są nie tylko bogate w substancje odżywcze kluczowe dla libido, ale i pyszne.
Przeprowadzimy terapie, dobierając zabiegi w taki sposób, aby zadziałać na indywidualne przyczyny obniżenia libido. Mamy bogatą ofertę z zakresu fizjoterapii i fizykoterapii.
Pomiędzy tymi wszystkimi zabiegami i aktywnościami, wraz z partnerem spędzicie spokojny czas w zaciszu eleganckiego, wygodnego pokoju i części wspólnych całego obiektu urządzonych zgodnie z nowoczesnymi trendami wzornictwa. W wolnych chwilach będziecie mogli wybrać się na spacer nad morze – NAMI Medical Holistic Care znajduje się około 400 metrów od plaży w Dolnym Sopocie. Atrakcyjna lokalizacja sprzyja również poprawie samopoczucia – nadmorskie powietrze potrafi czynić cuda.
Spadek libido jest złożonym problemem, którego przyczyny mogą wynikać z różnych czynników. Warto pamiętać, że zdrowie seksualne jest nierozerwalnie związane z ogólnym dobrostanem organizmu. Poprzez zdrową dietę, aktywność fizyczną, dbanie o zdrowie psychiczne oraz korzystanie ze wsparcia specjalistów, można skutecznie poprawić jakość swojego życia intymnego. Holistyczne podejście, które stanowi podstawę filozofii NAMI Medical Holistic Care, pozwala przywrócić równowagę w związku, ale również w każdym z was z osobna.